Home

Matservis auktion

Stockholms Auktionsverk Online 899060. MATSERVIS, 74 dlr, porslin, 1900-talets början, bestående av 32 mattallrikar, 6 djupa tallrikar, 8 förrättstallrikar, 9. Matservis Ostindia Auktionsnr 906971 . Beskrivning AUKTIONEN AVSLUTAD 2021-04-24 kl 10:22. Slutpris SEK: 6 400 672 EUR, 832 USD Utropspris SEK: 5 000 Transport Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från. Stockholms Auktionsverk Online 913892. MATSERVIS, 44 dlr, Rörstrand modell Exklusiv, porslin, bestående av: 10 mattallrikar diameter, 11 förrättstallrikar, 12.

Stockholms Auktionsverk Online 908954. MATSERVIS, 25 dlr, 1900-tal, troligen Tyskland, porslin med lökmönster, bestående av 6 mattallrikar, 6 dessert, 6 assietter. Stockholms Auktionsverk Online 873970. HUTSCHENREUTER, Apart, matservis, 33 dlr, Tyskland, porslin, brättet med dekor i relief, bestående av djupa 11 tallrikar, 10.

Matservis, ca 50 del, Karlskrona. . Såldes på auktion. Kvinnliga konstnärer. För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med enbart kvinnliga konstnärer Auktion nästan varje dag på vår stora online nätauktion. Försäljning främst för konkursförvaltare, myndigheter och företag, med inriktning på produkter och utrustningar för företag, verkstäder, Matservis Rörstrand Aurora, ca 50 delar - 3803-007 Netauktion.se - Matservis Rörstrand Aurora,. Matservis, Rörstrand, ca 70 del. . Såldes på auktion. Kvinnliga konstnärer. För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med enbart kvinnliga konstnärer Matservis, Rosenthal, ca 70 del. . Såldes på auktion. 1056 Matservis Ca 85 delar, Napoleon Ivy, Wedgwood, England Aktuellt bud: 8.200 kr Auktionen avslutas nu på måndag 31 maj kl 18:4 Mattallrikar, 41 st, diameter ca 27 cm Assietter, 39 st, diameter ca 23 cm Skål, 1 st, höjd ca 5 cm, diameter ca 16 c

Matservis, Rörstrand, Blå vinge, 48 del. . Såldes på auktion Netauktion.se - Matservis, 36 delar - 0637-005 Netauktion.se - Matservis, Säljes för privatperson via auktion, utan reklamationsrätt. Köpare bör undersöka varan innan auktionsdagen samt själv ombesörja för eventuell nedmontering samt transport 10 tallrikar diameter 25,5 cm. 11 djupa tallrikar diameter 25 cm. 10 förrättstallrikar diameter 21 cm. 11 assietter diameter 17,5 cm. 1 terrin längd 34,5 cm. 3 uppläggningsfat längd 28-39 cm. 1 skål längd 18 cm

Auktion Matservis Stockholms Auktionsverk Online 89906

  1. ilexikon Vem målade tavlan? finner du information om drygt 130 konstnärer: målare, tecknare, grafiker, skulptörer m.fl
  2. Auktionen är avslutad, men kanske gillar du följande föremål? 1701765. MATSERVIS, porslin, Skåne 1701765. MATSERVIS, porslin, Skåne, 53 delar, Rörstrand. Beskrivning. 12 mattallrikar, diameter 25 cm 12 djupa tallrikar, diameter 24,5 cm 12 förrättstallrikar, diameter 20,5 cm 12 assietter, diameter 18 cm 2 serveringsfat, längd 23.
  3. Köp online Matservis - 30 Delar. (465947457) • Övrigt svenskt keramik och Porslin • Avslutad 16 maj 18:40. Skick: Begagnad Fri Frakt Auktion • Tradera.co
  4. Matservis, Arabia, 58 del, . . Såldes på auktion. Arabia Arabia är en porslinsfabrik i Helsingfors, Finland. Fabriken ligger i området Arabiastranden som fått sitt namn från fabriken
  5. Auktion på internet med Ca 52 delar i tidlös design med guldkant. Bra skick. -14st djupa tallrikar -12st flata tallrikar -13st assietter -3st karotter/skålar -5st uppläggningsfat -1st såskanna med underfat -4st kaffekoppar med fat -1st kanna medföljer, annan tillverkare i liknande model
  6. Auktion nästan varje dag på vår stora online nätauktion. Försäljning främst för konkursförvaltare, myndigheter och företag, med inriktning på produkter och utrustningar för företag, verkstäder, Matservis Lidköping, 55 delar - 2666-031 Netauktion.se - Matservis Lidköping,.
  7. Lauritz.com - Matservis, 58 delar, Rörstrand, modell 'Sparta'. Matservis i fältspatsporslin med kantdekor i guld. 12 mattallrikar, 12 djupa fat, 12 förrättstallrikar, 12 assietter, 1 såsskål, 1 kanna, 2 skålar i olika storlekar, 6 uppläggningsfat i olika storlekar samt 1 såssnipa. Producerad mellan 1958-1967..

Auktion Matservis Ostindia Stockholms Auktionsverk

MATSERVIS Zeh Scherzer, Bavaria, 58 delarMATSERVIS, "Allmoge", 68 delar, porslin, handmålad

Att sälja på auktion; För Konkursförvaltare, Företag & Myndighet; Hela hem & dödsbon; Hem / Glas Keramik Porslin / MATSERVIS, 28 delar, Arabia. Logga in. 181022. MATSERVIS, 28 delar, Arabia Bud: 550 kr Avslutat 4 maj 20:38. Utropspris: 1 500 kr Mer information. 6 st. Porslin/Keramik 221. Matservis, 35 delar. Koka, Rörstrand. Bestående av: mattallrikar 10 st, djupa tallrikar 8 st, assietter 11 st, karott diam. 21 cm.

Auktion Matservis Rörstrand Stockholms Auktionsverk

  1. Köp online Matservis i 33 dela.. (461357370) • Övrigt utländskt keramik och Porslin • Avslutad 22 apr 21:06. Skick: Begagnad Fri Frakt Auktion • Tradera.co
  2. Lauritz.com - Sigvard Bernadotte. Matservis och kaffeservis i porslin modell 'Marianne Royal Blue'. Påkostad servis tillverkad av Christineholm och ritad av Sigvard Bernadotte 1999 med anledning av millenieskiftet 2000. (80
  3. Lauritz.com - Alfreda Blocho. Vitt porslin med dekor. Mat och kaffeservis. Dekor med blåklockor samt guldkant. Består av; 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 förrättstallrikar, 8 kaffekoppar me 12 st kaffefat, 12 små assietter, kaffekanna, snipa, 1 sockerskål med lock såskanna, 2 djupa skålar, 3 ovala fat,..

Lauritz.com - Svaneholm, Matservis, modell Classic Romance, 71 delar, koboltblå dekor på vit botten, bestående av: 14 Mattallrikar, diameter 24,5 cm, 11. Lauritz.com - Hutschenreuther Hohenberg. Matservis i vitt porslin. Mönstrad och förgylld kantbård. Stämplade CM Hutschenreuther Hohenberg. Består av: 6 uppläggningsfat (längd: 21-37), 2 djupa skålar, 12 mattallrikar, 12 stora assietter, 12 små assietter, 1 såsterrin, 12 djupa tallrikar (ej med på bild).. Matservis, 62 delar, porslin, Musselmalet, Royal Copenhagen. 8 tallrikar (179) diameter 19 cm varav 5 andrasortering Auktionen är avslutad. SEK. Rekommendationer. 4d 14 tim. FIGURINER, 5 st, Royal Copenhagen Danmark porslin sent 1900-tal. Inga bud. Utropspris 2 500 SEK . 7d 11. Matservis - Shopping Matservis - Köp och Sälj (3) Matservis - Shopping (74) Hittade 74 produkter. Bild Objekt Pris Pris; Munchkin Matservis 7 delar Grown Ups. 644 kr Finns i lager VidaXL. 644 kr Finns i lager VidaXL: Munchkin Matservis 7 delar grön Color Me Hungry. 554 kr Finns i lager VidaXL. 554 kr Finns i lager VidaXL: Munchkin Matservis. Köp online Matservis Rörstr.. (463744214) • Övrig keramik och porslin från Rörstrand • Avslutad 4 maj 14:01. Skick: Begagnad Fri Frakt Auktion • Tradera.co

Netauktion, bilauktioner, konkursauktioner, antikauktioner. Auktion nästan varje dag på vår stora online nätauktion. Försäljning främst för konkursförvaltare, myndigheter och företag, med inriktning på produkter och utrustningar för företag, verkstäder, myndigheter mm. Du som har produkter som du vill sälja eller värdera är välkommen att kontakta oss Matservis, porslin, 31 delar, KPM Berlin, 1800-tal. Med förgylld dekor. Bestående av; 10 mattallrikar, diameter 23,5 cm. 10 mattallrikar, diameter 21 cm. en med spricka, nagg vid fotring. Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor. När levereras varan Bukowskis auktioner. Kan inte nå servern. Hem Logga in Skapa konto . Villeroy & Boch, matservis, Dresden, ca 90 delar. 17 assietter, diameter ca 20 cm 17 mindre assietter, diameter ca 16 cm äggkoppar, höjd 7 cm 11 ovala uppläggningsfat, längder ca 23 - 40 cm Terrin med loc Matservis, ca 100 delar, flintgods. Skånska slott, Rörstrand. 16 tekoppar, höjd ca 7 cm, 25 fat, diameter ca 15 cm Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor. När levereras varan? Din order kommer att iordningställas inom 1-2 dagar efter att transporten är betald

Matservis. Rörstrand Citrus 50-60 tal. Varunr: 57 Utropspris: 1500 kr © 2021 Smågårde Auktioner & Superautomatic ProductionsSuperautomatic Production Auctionet har nätauktioner med inredning, design, konst och vardagsantikviteter. Vi samlar Europas auktionshus. Bjud på auktion idag Matservis. Gustavsberg Wexiö guld. 24 tallrikar, 12 djupa, 17 assietter, Terrin mm. Varunr: 87 Utropspris: 2500 kr Slutpris: 2100 kr © 2021 Smågårde Auktioner.

c:a 35 del. Rörstrand, Rainbow. Såld för: Logga in för att se pri Stockholms Auktionsverk Online 917623. MATSERVIS, 82 dlr, porslin, 1900-tal, Limoges, Frankrike, bestående av: 28 mattallrikar, 20 förrättstallrikar, 11 djupa. MATSERVIS, 185 delar, porslin, Frank Haviland, Limoges. Bestående av 62 mattallrikar (24 cm) 30 förrättstallrikar (22) 30 assietter (17) 28 djupa tallrikar (25) 2 karotter Auktionen är avslutad. SEK. Rekommendationer. 2d 6 tim. Stig Lindberg, , servisdelar, fem.

Matservis. Villeroy & Boch. Nyskick. Varunr: 38 Utropspris: 2500 kr © 2021 Smågårde Auktioner & Superautomatic ProductionsSuperautomatic Production Sikö Auktioner är ett etablerat auktionshus med bas i Skåne som förmedlar auktioner för både privatpersoner och företag. Här kan du hitta föremål för såväl finrum som verkstad. Matservis nr. 552230. Matservis, Hackefors, 2 lådor. Budhistorik (9 bud) 56032: 2021-05-13 17:45:51: 350 kr: 357: 2021-05-13 18:50:09: 300 kr: 56032. Sikö Auktioner är ett etablerat auktionshus med bas i Skåne som förmedlar auktioner för både privatpersoner och företag. Här kan du hitta föremål för såväl finrum som verkstad. Matservis nr. 552075. Matservis, Marie Luise Seltmann Weiden, Tyskland, porslin. Kondition: Brukslitage. Budhistorik (8 bud) 47191: 2021-05-14 19:01:45.

MATSERVIS, 48 delar, Musselmalet, Bing & Gröndahl

Objektsbeskrivning MATSERVIS, 128 delar, Berlin, Tyskland 1800-tal, porslin, dekor i relief av girlander och pärlstavar, märkt Berlin, omfattande 68 flata tallrikar, 23 djupa tallrikar, två stora terriner med lock, två mindre terriner med lock, fyra värmehuvar, en såsskål, två glacièrer, två ytterfoder, en liten smörterrin, fyra bladformade uppläggningsfat med hänkel, två stora. Matservis blå blomster - Auktion - Barnebys Handla enkelt - Blå Blomster från Royal Copenhagen eller som många säger Kunglig Dansk, och kunglig det är just vad den är. På finaste porslin har porslinsmålaren den konstnärliga friheten att sätta ihop buketten precis som hen önskar Blå blomster servis från alla köp & sälj marknader i Sverige

Auktion Matservis lökmönster Stockholms Auktionsverk

För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med enbart kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften av 1800-talet fram till nutid Beskrivning. Matservis. OBS! Fraktas ej. Klubbat belopp. 970 Köpare: 24 Objektsbeskrivning MATSERVIS, 121 delar, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark omkring 1900, porslin, polykromt målad dekor av blommor, märkt Den Kongelige Porcelainsfabrik i blått, omfattar 35 flata tallrikar, 25+16 djupa tallrikar, 14 assietter, 17 smörgåsassitter, 3 ovala uppläggningsfat, 2 såssnipor, 2 karotter med lock, 1 soppterrin med lock och fat, 2 runda skålar, 1 runt fat.

Sikö Auktioner är ett etablerat auktionshus med bas i Skåne som förmedlar auktioner för både privatpersoner och företag. Här kan du hitta föremål för såväl finrum som verkstad. Matservis nr. 545222. Matservis, Ballerina B&G. Kondition: Mindre bruksslitage. Budhistorik (18 bud) 22: 2021-04-07 18:30:48: 900 kr: 42609: 2021-04. Älskade Ostindia. Matservis från Rörstrand, 40 delar. Auktionen avslutas den 31 juli 2017 och just nu är priset 2.000 k

Stockholms Auktionsverk Online 838216. MATSERVIS, porslin, (43 dlr) Tyskland, bestående av: 11 mattallrikar, 10 assietter, 12 djupa tallrikar, saltströare. Sikö Auktioner är ett etablerat auktionshus med bas i Skåne som förmedlar auktioner för både privatpersoner och företag. Här kan du hitta föremål för såväl finrum som verkstad. Matservis nr. 553216. Matservis, Villeroy & Bosh. Kondition: Bruksslitage. Budhistorik (15 bud) 52917: 2021-05-18 19:57:05: 500 kr: 29149: 2021-05-18 18. 40 del ca, Heinrich, bland annat buljongkoppar. Såld för: Logga in för att se pri

MATSERVIS, Gustavsberg och Rörstrand, "Willow", 67 delar

Köp online 29 delar matserv.. (443024513) • Bavaria - Utländskt keramik och Porslin • Avslutad 31 jan 18:37. Skick: Begagnad Fri Frakt Auktion • Tradera.co Matservis. Rörstrand tomtejul Varunr: 32 Utropspris: 1000 kr © 2021 Smågårde Auktioner & Superautomatic ProductionsSuperautomatic Production Internetauktioner varje dag, året runt! Sikö Auktioner är ett etablerat auktionshus med bas i Skåne som förmedlar auktioner för både privatpersoner och företag. Matservis nr. 549624. Matservis, Hackefors, porslin. Kondition: Bruksslitage. Budhistorik (3 bud) 39876: 2021-05-01 20:21:50: 100 kr: 42065: 2021-05-01 20:20:39.

MATSERVIS, porslin, 90 delar, "Blå Måsen", Bing & Gröndahl

Auktion Matservis Stockholms Auktionsverk Online 87397

  1. Auktion Matservis Rosenthal Ivory Bavaria Stockholms . dre djupa, 14+2 förrättstallrikar, 9 lunchtallrikar, 3. Matservis, 60 del ca, Rosenthal, Maria Björnbär. . Såldes på auktion ; dre assietter, 2 soppterriner m lock o 1 soppterrin utan lock, såssnipa, diverse Mitterteich Bavaria Atelier Griffländberg 100
  2. Utrop: 400 SEK. Luleå Auktionsverk. Auktioner; Värderingar; Att köpa/sälja; Om oss; Kontak
  3. Matservis. Rörstrand. 1960-70. annica Marianne Westman. Varunr: 46 Utropspris: 1500 kr © 2021 Smågårde Auktioner & Superautomatic ProductionsSuperautomatic.
  4. Beskrivning. Matservis Karlskrona. Klubbat belopp. 400 Köpare: 547
  5. Beskrivning. Matservis UE Karlskrona. Klubbat belopp. 380 Köpare: 70
  6. dre (1 lock), 3 x upläggningsfat större, 2 x ppläggningsfat

Matservis, ca 50 del, Karlskrona

  1. Beskrivning. Matservis Bohemia Royal Ivory. Klubbat belopp. 410 Köpare: 47
  2. 27 delar, Limoges, dekor med vinrankor, guldkant. Diameter: 24-27 cm (tallrikarna
  3. Skapa bevakning för matservis. Vi skickar dig ett e-mail när något som matchar din sökning finns till försäljning. Sortera efter. Filter. Sortera efter. Kategori. Kategori. Utropspris/Pris. Utropspris/Pris. SEK - SEK. Visa resultat. Rensa. Land. Land. Auktionshus/Handlare. Auktionshus/Handlare. Fast Pris/Auktion.
  4. Träffar för matservis auktion. Till salu 10. Sålda föremål 4. Skapa bevakning för matservis auktion. Skapa bevakning för matservis au... Vi skickar dig ett e-mail när något som matchar din sökning finns till försäljning. Sortera efter. Filter. Sortera efter
  5. Matservis Gröna Anna Rörstrand. Ej ansluten kund Sikö Auktioner. 12/17/2020. Helsingborg, SE. SE. Utrop. 600 SEK. Se alla föremål i Porslin & Keramik; Se alla föremål i Porslin & Keramik; Bevaka Porslin & Keramik. Du kommer få ett e-mail när nya föremål i denna kategori finns tillgängliga
  6. Ett set i en matservis består vanligen av tallrikar, assietter, djuptallrikar och kanske skålar. Vanliga storlekar är 18 delar men det finns även serviser som har färre delar som 12 men också fler som 24 delar. Auktioner, många äldre matserviser med värde säljs på auktioner

Hackefors, matservis i porslin med förgyllda kanter. 58 delar bestående av 12 mattallrikar, 12 djupa, 12 förrätt, 12 assietter, 1 kanna, 1 såsskål, 4 skålar i två storlekar, 4 fat i olika storlekar. (58 MATSERVIS, 71 delar, porslin, Victoria Czechoslovakia. Slutpris: 1 000 SEK Dekor av rosor i svart samt guldkant. 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 assietter, 12 små assietter, 12 kaffekoppar med fat, 4 uppläggningsfat, 4 skålar, terrin med lock, såsskål samt tillbringare

42St Delar Matservis taffel - Olle Alberius - Rörstrand ,Matservis, 48-Delar, Porslin, Rörstrand, grön Ann Matservis Karlskrona: 12 flata tallrikar, 11 djupa, 11 större o 11 mindre assietter, 2 soppterriner m lock o 1 soppterrin utan lock, såssnipa, diverse uppläggningsfat : 38 : Kaffekoppar Rörstrand Vallmo 7 stycke och Anemon 7 stycken, 30:- styck: Uppläggningsfat.

Försäljningsobjekt: Matservis Rörstrand Aurora, ca 50 dela

Jag äger en matservis (BOH187) som lär vara tillverkad mellan 1922-45 av fabriken Bohemia i Tjeckoslovakien, men skulle gärna vilja veta mera om den. EGB Oregistrerad gäst: Skickat onsdag den 1 juni 2011 - 17.34: Ingen efterfrågan tyvärr.Ett par hundralappar max på auktion.. Har hel matservis Karlskona Tyra...vad de är värda idag?? EGB Oregistrerad gäst: Skickat måndag den 7 juni 2010 - 15.09: Inte mycket tyvärr. Mindre kända serviser brukar gå för några hundralappar på auktion. Du kan ju visa den för någon auktionsfirma och få veta ett ev. utropspris.. Matservis Sundborn - antikt, antik, kuriosa, glas, inredning, auktioner, auktionsgods, antikviteter och konstföremål, lösöre, allmoge, antikhandel, lampor. Bild Objekt Slutar om Pris Startdatum Slutdatum Pris Antal bud Fynda nu; Matservis Bavaria, 24 Delar: Slutar om 9 dagar: 249 kr: 1614451725: 249: 1: Lägg bud: Matserviser: Slutar om 9 dagar: 1900 k Alla våra auktioner föregås av visning av de föremål som ska auktioneras. Här kan man skaffa sig information om de objekt man kan tänka sig att köpa. Samtliga föremål säljs i befintligt skick, som kund uppmanas och ansvarar du för att innan budgivningen noggrant undersöka och bedöma föremålets skick och att kontrollera att eventuella tillbehör och delar finns med

Matservis, Rörstrand, ca 70 del

  1. Winterling Matservis 40 Delar Vitt Porslin Med Guld Bavaria Schwarzenbach Ny! ,Matservise
  2. Matservis, Upsala Ekeby ,Matservis Upsala Ekeby Karlskrona 26 Dela
  3. Hackefors Matservis ,Hackefors, 6 Äldre Fl Assietter. Sök bland hundratusentals objekt:.
  4. Inga auktioner liknande matservis arabia pellervo hittades. Vadärdenvärd.se är en sökmotor för avslutade auktioner. Vill du annonsera eller har du frågor om siten: info@vadardenvard.se Läs vår sekretesspolicy. info@.
  5. Matservis, Rosenthal, ca 70 del
  6. MATSERVIS, 81 delar, Jade, Rosenthal
  7. Matservis, Rörstrand - Metropol Auktione
  • Frosthaven review.
  • Saugroboter Neuheiten.
  • Köpa litium råvara.
  • Types of cryptocurrency in Nigeria.
  • Bitpanda Verifizierung Probleme.
  • Volvogroup.
  • DKB Handy verloren.
  • Komodovaran farlig.
  • Commonwealth bank (bahamas routing number).
  • Herenkleding Groningen.
  • REP USDT.
  • Hytale Market.
  • Periodisk sammanställning vid försäljning till privatperson.
  • Bambuser DER AKTIONÄR.
  • Enkel budgetmall företag.
  • Tavlor Uppsala.
  • Y stol kopia Svenska hem.
  • Trend Micro HouseCall.
  • Fornstigen Lovön MTB.
  • Bitcoin casino usa tournaments place btccasino2021 com.
  • INGO kort logga in.
  • Fritidshus lofthus.
  • Moderna MarketWatch.
  • Hyra lägenhet Höör Blocket.
  • LeoVegas Live.
  • Binance maintenance.
  • Alla gårdar till salu i Blekinge.
  • SLS Las Vegas.
  • Utdelning aktier 2020.
  • Kan inte öppna länkar i SMS iPhone.
  • Wat is de email van PayPal.
  • Wie Is Mona Lisa.
  • Lto wallet.
  • Bitcoin Profit Video.
  • Viltmotiv.
  • Toscana immobiliare.
  • Arbitrage crypto bot.
  • Fortnox rapporter på engelska.
  • Pool nära träd.
  • Syfte med detaljplan.
  • Exchange 2010 Hafnium Update.